MSI MAG 32CQ6F 32in Class WQHD Curved Screen Gaming LED Monitor - 16:9 - Black - 31.5in Viewable - Rapid Vertical Alignment (VA) - LED Backlight - 2560 x 1440 - 1.07 Billion Colors - Ad
Model #: MAG32CQ6F
Item #: 1082159012
x
Special Order
These items are not immediately available for pickup at our stores.
We can ship these products to our stores for free in-store pickup.
Items usually arrive at the store within 2 to 7 business days.
| General Information | |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Series | MAG |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | MAG 32CQ6F |
| Product Name | MAG 32CQ6F 180Hz Curved 2K Resolution Gaming Monitor |
| Manufacturer Part Number | MAG32CQ6F |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178deg |
| Vertical Viewing Angle | 178deg |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | Rapid Vertical Alignment (VA) |
| Curved Screen | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz |
| Screen Size Class | 32" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Response Time Details | 0.5 ms GTG |
| Active Display Area (H x V) | 27.45" x 15.44" |
| Screen Mode | WQHD |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Features | Anti-glare |
| Features | Narrow Bezel |
| Features | Cable Lock Slot |
| Features | Anti-Burn-in Technology |
| Features | Low Blue Light |
| Features | Flicker-free |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Features | VESA DisplayHDR 400 |
| Features | Eye-Care |
| Features | Wide Color Gamut (sRGB) |
| Features | AI Vision Technology |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27240 mm x 0.27240 mm |
| Response Time | 0.50 ms |
| Video | |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 3,500:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 82% Adobe RGB |
| Color Gamut | 78% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Color Gamut | 101% sRGB |
| Brightness | 400 Nit |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Audio | |
| Speakers | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.68 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 20.80" |
| Width with Stand | 27.60" |
| Depth with Stand | 10.50" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Bezel Design | Frameless |
| Height | 16.5" |
| Width | 28" |
| Depth | 4.2" |