Seasonic SSR-1600TR2 PRIME TX-1600 1600W PowerSupply 80 PLUS Titanium ATX 3.1 2x PCI-E 5.0 Connectors Black
Model #: SSR-1600TR2 Item #: POWSEA16TR2R
(view)
x
  • Store inventory
  • 837 Howard Street, CA 94103
    1
  • 2727 S. El Camino Real, CA 94403
    0
  • 510 Lawrence Expressway, Suite 107, CA 94085
  • 3777 Stevens Creek Blvd., CA 95051
    0
  • 5990 Mowry Ave., CA 94560
Specifications
Model Seasonic SSR-1600TR2
80 PLUS® Certification Titanium
Cybenetics Efficiency Level Titanium
Cybenetics Noise Level Lambda A
Form Factor ATX/EPS
Dimensions (L × W × H) 210mm × 150mm × 86mm
Fan 135mm, Fluid Dynamic Bearing
Digital Hybrid Fan Control
Life Expectancy 50,000 hours at 40°C, 15% – 65% RH
Cables Fully Modular
Individual Black Cables with Braided Pattern
Operating Temperature 0°C – 50°C
MTBF @ 25°C (excl. fan) 100,000 hours
AC Input Full Range
100V – 240V, 15–10A, 50Hz – 60Hz
DC Output +3.3V: 25A
+5V: 25A (max. combined +3.3V & +5V: 125W)
+12V: 133.3A (max. 1600W)
−12V: 0.5A (max. 6W)
+5VSB: 3A (max. 15W)
Total Continuous Power 1600W @ 115–240Vac
1300W @ 100–240Vac
Protections OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP
Safety & EMC cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE
Environmental Compliance Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH
Manufacturer Warranty (Years) 12
Search engine powered by ElasticSuite
Copyright © 2025 Central Computers Inc. All rights reserved.
Seasonic SSR-1600TR2 PRIME TX-1600 1600W PowerSupply 80 PLUS Titanium ATX 3.1 2x PCI-E 5.0 Connectors Black is available to buy in increments of 1