Samsung LS24D300GANXZA 24in S3 (S30GD) IPS LED FHD 100Hz Monitor (HDMI D-sub) - Black
Model #: LS24D300GANXZA Item #: MONSAMS24D3R
(view)
x
  • Store inventory
  • 837 Howard Street, CA 94103
    1
  • 2727 S. El Camino Real, CA 94403
    1
  • 510 Lawrence Expressway, Suite 107, CA 94085
  • 3777 Stevens Creek Blvd., CA 95051
    7
  • 5990 Mowry Ave., CA 94560
    8
General Information
Product TypeLCD Monitor
Product SeriesS30GD
Brand NameSamsung
ManufacturerSamsung
Product ModelS24D300GAN
Product Name24" S3 (S30GD) FHD IPS 100Hz Monitor
Product LineEssential S3
Manufacturer Part NumberLS24D300GANXZA
Manufacturer Website Addresshttp://www.samsung.com/us
Technical Information
Number of Screens1
HDCP SupportedYes
Horizontal Viewing Angle178deg
Vertical Viewing Angle178deg
Panel TechnologyIn-plane Switching (IPS) Technology
Screen Size Class24"
Stand AdjustmentsTilt
Response Time Details5 ms GTG
Active Display Area (H x V)20.70" x 11.70"
Screen ModeFull HD
Viewable Screen Size24"
FeaturesMega Contrast
FeaturesWide Viewing Angle
FeaturesEco Saving Plus
FeaturesEye Saver Mode
FeaturesFlicker-free
FeaturesImage Size
FeaturesOff Timer Plus
FeaturesGame Mode
FeaturesMotion Blur Reduction Technology
FeaturesBlue Light Reduction
FeaturesErgonomic Design
FeaturesAnti-glare
Mount TypeWall Mountable
Aspect Ratio16:9
Response Time5 ms
Video
Standard Refresh Rate100 Hz
Native Contrast Ratio1,000:1
Color Gamut72% NTSC (CIE 1931)
Pixel Per Inch (PPI)92
Brightness250 Nit
Color Supported16.7 Million Colors
Maximum Resolution1920 x 1080
Audio
SpeakersNo
Interfaces/Ports
USBNo
HDMIYes
VGAYes
Number of HDMI Inputs1
Total Number of HDMI Ports1
USB Type-CNo
Environmental Conditions
Operating Temperature Range50deg F (10deg C) to 104deg F (40deg C)
Operating Humidity Range10% to 80% (Non-condensing)
Power Description
Maximum Power Consumption25 W
Physical Characteristics
Weight with Stand (Approximate)5.30 lb
VESA Mount CompatibleYes
Height with Stand16.90"
Width with Stand21.30"
Depth with Stand6.90"
Stand ColorBlack
Product ColorBlack
Color FamilyBlack
Height12.6"
Width21.3"
Depth1.4"
Weight (Approximate)4.40 lb
Warranty
Limited Warranty36 Month
Search engine powered by ElasticSuite
Copyright © 2025 Central Computers Inc. All rights reserved.
Samsung LS24D300GANXZA 24in S3 (S30GD) IPS LED FHD 100Hz Monitor (HDMI D-sub) - Black is available to buy in increments of 1