Samsung LF27T350FHNXZA 27in Gaming Monitor FHD1920x1080 Resolution 16:9 Aspect Ratio IPS Panel FreeSync 75Hz HDMI VGA
Model #: LF27T350FHNXZA
Item #: MONSAM27T35R
(view)
x
- Store inventory
837 Howard Street, CA 94103
2727 S. El Camino Real, CA 94403
510 Lawrence Expressway, Suite 107, CA 94085
3777 Stevens Creek Blvd., CA 95051
5990 Mowry Ave., CA 94560
| General Information | |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Series | T350 |
| Brand Name | Samsung |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Model | F27T350FHN |
| Product Name | 27" LED Monitor with Borderless Design |
| Manufacturer Part Number | LF27T350FHNXZA |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178deg |
| Vertical Viewing Angle | 178deg |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Response Time Details | 5ms GTG |
| Screen Mode | Full HD |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Features | Game Mode |
| Features | Mega Contrast |
| Features | Eco Saving Plus |
| Features | Eye Saver Mode |
| Features | Flicker-free |
| Features | Off Timer Plus |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 5 ms |
| Video | |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 72% NTSC 1976 |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Power Description | |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.90 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 19.52" |
| Width with Stand | 24.10" |
| Depth with Stand | 9.13" |
| Color Family | Dual Color |
| Height | 14.3" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 1.6" |