MSI MAGA850GLPCIE5II MAG A850GL PCIE5 II 850W Power Supply ATX 3.0 80 Plus Gold Full Modular Design Flat Cables
Model #: MAGA850GLPCIE5II Item #: POWMSI850G2R
(view)
x
  • Store inventory
  • 837 Howard Street, CA 94103
    3
  • 2727 S. El Camino Real, CA 94403
    4
  • 510 Lawrence Expressway, Suite 107, CA 94085
  • 3777 Stevens Creek Blvd., CA 95051
    6
  • 5990 Mowry Ave., CA 94560
    10
General Information
Product TypePower Supply
Product SeriesMAG
Brand NameMSI
ManufacturerMSI
Product NameMAG 850W Power Supply
Manufacturer Part NumberMAGA850GLPCIE5II
Manufacturer Website Addresshttp://www.msi.com
Technical Information
Number of Fans1
Power Factor Correction (PFC)Active
NVIDIA SLI SupportedYes
ModularYes
Specification ComplianceATX 3.1
FeaturesCompact
Protection TypeOver Voltage
Protection TypeOver Current
Protection TypeOver Power
Protection TypeOver Temperature
Protection TypeShort Circuit
Protection TypeUnder Voltage
Efficiency90%
Fan Diameter120 mm
Power Description
Number of +12V Rails1
Output Voltage Detail5 V DC @ 20 A
Output Voltage Detail3.3 V DC @ 20 A
Output Voltage Detail12 V DC @ 70.5 A
Output Voltage Detail-12 V DC @ 0.3 A
Output Voltage Detail5 V SB @ 2.5 A
Input Voltage120 V AC
Input Voltage230 V AC
Output Power850 W
Output Voltage5 V DC
Output Voltage3.3 V DC
Output Voltage12 V DC
Output Voltage-12 V DC
Output Voltage5 V SB
Interfaces/Ports
Number of SATA Power Connectors8
PCI Express ConnectorYes
Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors2
Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors4
Number of 4-pin Molex Power Connectors4
Physical Characteristics
Height5.5"
Width5.9"
Depth3.4"
Form FactorInternal
Miscellaneous
Energy Efficiency Certification80 Plus Gold
Warranty
Limited Warranty10 Year
Search engine powered by ElasticSuite
Copyright © 2025 Central Computers Inc. All rights reserved.
MSI MAGA850GLPCIE5II MAG A850GL PCIE5 II 850W Power Supply ATX 3.0 80 Plus Gold Full Modular Design Flat Cables is available to buy in increments of 1